– Ani o krok się nie cofniemy. Nie tylko ja, ale też większość parlamentarna, rząd. Jestem przekonany, że nikt z obszaru odpowiedzialności politycznej „dobrej zmiany” nie zdecyduje się włożyć kija w szprychy i przeszkadzać – mówił parę dni temu w TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reforma Ziobry. Prezydent Duda ma wątpliwości

Opowiadał o reformie sądownictwa, która powstała w jego resorcie. Słowa Ziobry mogły być reakcją na stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy, który „wyraził wątpliwości”, że jeden z projektów ustaw – o KRS – może być niekonstytucyjny. Ale zarzut łamania trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa towarzyszy większości ujawnionych projektów. Zgłaszają go organizacje prawnicze, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i OBWE oraz komisarz praw człowieka Rady Europy.

„Uważnie śledzimy sytuację w Polsce i jesteśmy głęboko zaniepokojeni. Wzywamy władze do przestrzegania niezależności sądownictwa” – to stanowisko Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która zrzesza instytucje z 22 państw.

Pozostało 83% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej