Matura 2017 rozpocznie się o godz. 9 obowiązkowym dla wszystkich uczniów egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Część uczniów o godz. 14 podejdzie do egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym. To piąty pod względem popularności przedmiot dodatkowy wśród maturzystów – rozszerzenie wybrało 18,7 proc. absolwentów.

W pierwszym tygodniu matur odbędą się jeszcze dwa egzaminy w piątek. Rano obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 14 z wiedzy o tańcu na poziomie rozszerzonym – do tego egzaminu podchodzi zwykle niewielka grupa absolwentów szkół baletowych i artystycznych.

Egzaminy pisemne potrwają do 24 maja, ustne – dwa dni dłużej. Każdego dnia odbędą się dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga o godz. 14.

Matura 2017. Co oni zdają?

Tegoroczni absolwenci liceów i techników – jest ich ok. 284 tys. – obowiązkowo muszą podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ten ostatni egzamin nie ma jednak progu zdawalności, można nie dostać z niego nawet jednego punktu, a i tak uzyskać świadectwo dojrzałości. Część uczniów wybrała więcej egzaminów rozszerzonych – do dwóch podejdzie 29,8 proc. zdających, do trzech – 19,9 proc., a do czterech – 4,2 proc.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej