Rozdzielane przez MRPiPS pieniądze z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) mają rozwijać aktywność obywatelską i rolę trzeciego sektora w realizacji zadań publicznych. Zgodnie z regulaminem konkursu po ocenie merytorycznej wniosków dokonywanej przez komisję i ekspertów minister pracy ma prawo – w ramach tzw. oceny strategicznej – zdecydować o dofinansowaniu projektów, które na wcześniejszym etapie takiego wsparcia nie otrzymały.

Minister Rafalska dofinansowała m.in. parafię i Caritas

Elżbieta Rafalska z tej możliwości skorzystała, a dofinansowanych w ten sposób zostało blisko 20 organizacji. Wśród nich choćby lubelska parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy Caritas diecezji rzeszowskiej. Wiele docenionych osobiście przez Rafalską projektów to projekty „na rzecz rodziny” i patriotyczne.

Za to po jej interwencji dofinansowania nie otrzymały organizacje ocenione przez ekspertów pozytywnie. – Na to regulamin nie pozwala. Minister ma prawo dofinansować projekty, które wcześniej nie uzyskały wystarczającej liczby punktów, ale nie powinien odebrać dotacji projektowi, któremu zgodnie z wcześniejszą oceną ona by się należała. Wydawało się, że regulamin obowiązuje obydwie strony – zarówno organizacje, jak i ministra – mówi „Wyborczej” Katarzyna Kiełbiowska z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współautorka rezpozytorium dokumentującego przykłady naruszeń we współpracy ministerstw z NGO-sami.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej