Wybory prezydenckie to wielka niewiadoma. Nie jest pewne, kto w nich wystartuje (PiS zaczyna właśnie podszczypywać Dudę, a opozycja jest skłócona), a do tego wypadną na końcu „czwórskoku wyborczego”: jesienią 2018 roku odbędą się wybory samorządowe, wiosną 2019 roku - wybory europejskie, jesienią 2019 – parlamentarne i dopiero wiosną 2020 r. – prezydenckie. Bez wątpienia wynik batalii prezydenckiej będzie zależeć od wyniku poprzedzających ją wyborów. Ale już dziś pojawiają się sondaże prezydenckie, które oczywiście są nie tyle prognozą wyników, co raczej obrazem dzisiejszych emocji wobec ewentualnych kandydatów. Sprawdziła je również „Wyborcza”.

Zobacz: W PiS teraz zacznie się dintojra, wojna o dostęp do ucha prezesa - Jarosław Kurski komentuje ostatni sondaż poparcia dla partii

Sondaż: Wyborcy PiS murem za Dudą

W naszym sondażu umieściliśmy cztery nazwiska polityków, których start w wyborach prezydenckich wydaje nam się najbardziej prawdopodobny: urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, Donalda Tuska (choć sam startu nie zadeklarował, to w czwartek Grzegorz Schetyna publicznie powiedział, że będzie go to tego namawiał), Roberta Biedronia (bo na początku kwietnia obiecał, że „jeśli Kaczyński mnie wkurzy już tak, że nie będę mógł wytrzymać, to stworzę własny komitet i ruszę w Polskę, wystartuję w wyborach i zostanę tym prezydentem) oraz Pawła Kukiza.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej