Ewa została wyróżniona w kategorii „publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności”.

„Posiadła umiejętność niezwykle klarownego i bezstronnego wykładania skomplikowanej materii prawnej i politycznej, nie tracąc z oczu żadnych ważnych szczegółów, a zarazem stale odnosząc się do podstawowych zasad demokracji i państwa prawa. Jej publicystyka jest znakomitą szkołą świadomości prawnej” – pisze w uzasadnieniu kapituła.

Za artykuły dotyczące niszczenia przez PiS Trybunału Konstytucyjnego Ewa otrzymała już nagrodę Press Freedom Award 2016 przyznawaną przez austriacki oddział Reporterów bez Granic. Wcześniej była laureatką Nagrody im. Dariusza Fikusa w 2011 r., gdy walczyła o apolityczny wybór członków TK.

W kategorii „pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację myślenia według wartości” Nagrodę im. ks. Tischnera dostał prof. Ireneusz Ziemiński, a w kategorii „inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących polski kształt dialogu Kościoła i świata” – ks. Mirosław Tosza za działalność na rzecz ubogich i odrzuconych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej