Europosłowie przegłosowali propozycję zmian w prawie Unii Europejskiej w sprawie warunków hodowli królików na mięso. Europosłowie uznali klatki za przestarzały system hodowli tych zwierząt i opowiedzieli się za potrzebą stworzenia dla nich lepszych warunków. Oznacza to, że – jeśli przepis wejdzie w życie – kraje UE będą musiały stopniowo wycofać klatki, a następnie wprowadzić całkowity zakaz ich stosowania.

Króliki poranione i ściśnięte w klatkach

– Wyniki głosowania są wspaniałe i nie moglibyśmy być bardziej szczęśliwi. Koniec epoki klatkowej europejskich królików jest bliski! – cieszyła się Małgorzata Szadkowska z fundacji CIWF Polska, która działa na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych.

Orędownikiem zmian był niemiecki europoseł Stefan Eck z frakcji Zjednoczona Lewica Europejska, który we współpracy z organizacjami prozwierzęcymi, m.in. CIWF (Compassion in World Farming), przygotował projekt sprawozdania w sprawie minimalnych norm ochrony królików hodowlanych. Króliki są w UE drugim najpopularniejszym gatunkiem zwierząt hodowlanych. Na mięso przeznacza się obecnie ponad 340 mln tych zwierząt rocznie.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej