W poniedziałek podczas uroczystego posiedzenia senatu pracownicy i goście Uniwersytetu Gdańskiego świętowali 47. rocznicę powołania uczelni. Częścią obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych i uczelnianych oraz nagród dla najlepszych nauczycieli akademickich.

Jak przedstawiciel władzy narzuconej

Złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę wręczał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jednym z odznaczonych został dr Piotr Kuropatwiński z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładowca odmówił jednak przyjęcia odznaczenia nadanego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Na swoim profilu na Facebooku wytłumaczył to w ten sposób: „Decyduję się na odmowę przyjęcia tego odznaczenia w imię dążenia do zachowania spójności moich zachowań z moimi poglądami na temat istoty postawy obywatelskiej. Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji, ale zachowuje się jak przedstawiciel narzuconej z zewnątrz władzy – władzy, która >>nie obala od razu praw i instytucji cywilnych, ale je powoli ukazami podkopuje i roztacza<<”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej