– Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy kongresem reprezentatywnym dla środowiska prawniczego – witał prawników dr hab. Jacek Barcik z Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach spotkało się blisko tysiąc przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Na konferencji „Sędzia a konstytucja” rozmawiali, jak zachowa się wymiar sprawiedliwości po sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez PiS.

Brońmy prawa i państwa

Długą owacją na stojąco przywitali pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf. W środę 50 posłów PiS wystąpiło do TK o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których wybrano ją na prezesa. Chcą, aby jej dotychczasowe decyzje Trybunał uznał za nieważne.

Gersdorf kieruje SN od 2014 r. Ostatnio występowała w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego i przeciwko reformie sądownictwa Zbigniewa Ziobry.

– Wzywała pani sędziów do odwagi w obronie standardów. Do solidarności. Solidarność, aby miała wartość, musi być oparta na wzajemności. Dziś chciałbym w imieniu wielu osób tutaj zapewnić: może pani liczyć na wzajemność – mówił dr Barcik.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej