W najnowszym sondażu CBOS wymiar sprawiedliwości negatywnie ocenia 49 proc. ankietowanych, a pozytywnie – zaledwie 28 proc. Ten pierwszy współczynnik w porównaniu z ostatnim sondażem we wrześniu ubiegłego roku wzrósł aż o 9 pkt proc., a drugi zmalał o 8.

Sądy miewały co prawda w przeszłości dużo gorsze notowania (choćby w 2012 r., kiedy niechęć do nich kształtowała się nawet na poziomie 60 proc.), ale obecny spadek zbiega się z zapowiadanymi przez ministra Zbigniewa Ziobrę planami gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Przykład zmian? Ziobro chce zupełnie przemodelować zasady funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa, instytucji stojącej na straży sędziowskiej niezawisłości. Po wejściu w życie nowych przepisów (projektem ustawy obecnie zajmuje się rząd) mandaty 15 sędziów KRS wygasną. Ich następców wybiorą posłowie (dotychczas większość członków wybierały zgromadzenia sędziowskie). A kandydatury przedstawi marszałek Sejmu na podstawie propozycji grupy co najmniej 50 posłów bądź stowarzyszeń sędziowskich.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej