Projekt ustawy złożył w Sejmie poseł Jacek Sasin (PiS). Przedstawia go jako ulepszony wariant ustawy metropolitalnej, który ma ułatwić współpracę Warszawy z okolicznymi gminami. Pomysł powstawał bez rozmowy z władzami stolicy. Poselska ścieżka zgłaszania ustaw – w przeciwieństwie np. do projektów rządowych – nie wymaga na późniejszym etapie szerokich konsultacji.

Pomysł PiS przewiduje powołanie ogromnego powiatu, który utworzyłaby Warszawa (ok. 1,7 mln mieszkańców) wraz z 32 okolicznymi gminami (łącznie ok. 270 tys.). W 30 z 32 przyłączanych do Warszawy gmin w ostatnich wyborach do Sejmu wygrał PiS. Na liście do przyłączenia brakuje Podkowy Leśnej, gdzie wygrała PO. Zgodnie z projektem Podkowa byłaby enklawą oblaną ze wszystkich stron gminami włączonymi do Warszawy. – Przypadek, zwykłe niedopatrzenie – przekonuje poseł Sasin.

Powiększona Warszawa miałaby 50-osobową radę, w której po jednym przedstawicielu miałyby obecne podmiejskie gminy oraz warszawskie dzielnice. Gdyby powtórzyły się wyniki z ostatnich wyborów, to 40 z 50 miejsc dostałaby rządząca dziś w kraju ekipa.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej