Program Maluch+ to kontynuacja programu rządu PO-PSL. Dzięki kolejnym 500 mln zł ma powstać 12 tys. dodatkowych miejsc w żłobkach. Obecnie jest ich 93 tys. - opieką żłobkową jest więc objętych zaledwie 9 proc. dzieci w Polsce.  

- Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, w tej chwili zaczynają przynosić dobre owoce. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują? - mówiła premier Beata Szydło.

Więcej niż przez wszystkie lata do tej pory

W czasach rządu PO-PSL, który stworzył program Maluch, nakłady były niższe: w 2014 r. przeznaczono na niego 100 mln zł, w 2015 i 2016 roku - po 150 mln zł. Łącznie od 2011 r., kiedy w życie weszła tzw. ustawa żłobkowa, na ten cel przeznaczono 500 mln zł.

Rząd PO-PSL zapowiadał, że w ciągu pięciu lat w Polsce powstanie 400 tys. nowych miejsc opieki. Tak się jednak nigdy nie stało - liczba miejsc wzrosła z 30 tys. w 2010 roku do 93 tys. obecnie. Szansę na opiekę żłobkową ma dziś zaledwie co 11. polskie dziecko w wieku do trzech lat. Komisja Europejska zaleca tymczasem, aby było to co najmniej co trzecie dziecko.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej