Chodzi o zaplanowaną na 17 stycznia debatę w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Misją powstałej w ubiegłym roku z inicjatywy resortu kultury instytucji jest „pogłębienie refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX w.”. Tematem spotkania miał być tekst historyka prof. Marka Kornata „Druga wojna światowa w polskiej historiografii i polityce pamięci”.

Esej o tym, jak powinna kształtować się polska polityka historyczna wokół II wojny, prof. Kornat napisał na prośbę ośrodka w listopadzie. - W tekście wielokrotnie cytuję prof.: Andrzeja Nowaka i Pawła Machcewicza - mówi „Wyborczej” prof. Kornat. I to właśnie ci historycy mieli wziąć udział w spotkaniu.

„Naturalnie przyjąłem zaproszenie, zarówno ze względu na autora i drugiego panelistę, których bardzo cenię, ale także oczywiście ze względu na temat oraz fakt, że prof. Kornat w swoim tekście nawiązuje do Muzeum II Wojny Światowej” - napisał prof. Machcewicz w liście wysłanym w poniedziałek do kolegów historyków.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej