W święta Bożego Narodzenia Adam Bodnar po raz trzeci został ojcem. Na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pojawił się komunikat, że z tej okazji do 9 stycznia korzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego na opiekę nad dzieckiem. Jego obowiązki w tym czasie pełni trzech zastępców.

„Adam Bodnar jest świadom, jak wielkie znaczenie dla ojca ma możliwość opiekowania się nowo narodzonym dzieckiem. Urlop ojcowski daje szansę na budowanie dobrych więzi rodzinnych, silnych relacji z dziećmi, a także na udane godzenie ról rodzinnych i zawodowych przez oboje rodziców” – czytamy w komunikacie Biura RPO.

Zobacz: W jaki sposób rząd może zwiększyć zaangażowanie mężczyzn w ojcostwo? Pytamy dr Elżbietę Korolczuk

Komunikat stwierdza, że tylko jedna piąta uprawnionych ojców korzysta z tej możliwości (dane ZUS). „Jak wynika z badań RPO, wielu młodych ojców za mało wie o tej możliwości albo boi się z niej skorzystać. Tymczasem jest to niezbywalne świadczenie przysługujące tylko ojcom. Może być ono wykorzystane od dnia narodzin dziecka do ukończenia przez nie drugiego roku życia” – czytamy w komunikacie. I dalej: „Korzystając z tej radosnej osobistej okazji, Adam Bodnar apeluje do ojców, by korzystali z urlopów ojcowskich. To jest ich prawo – prawo ich dzieci i prawo ich rodzin”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej