Trzy PiS-owskie ustawy o Trybunale: o statusie sędziów, o trybie działania i ustawa wprowadzająca te ustawy, ukazały się w Dzienniku Ustaw w poniedziałek przed północą. Prezydent wcześniej nie poinformował o złożonym podpisie.

W Trybunale będzie teraz siedmiu sędziów wybranych przez PiS. Trzech już orzekających: Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski, Zbigniew Jędrzejewski i zaprzysiężony we wtorek rano Michał Warciński - dotąd szef Sejmowego Biura Analiz z nominacji PiS. A także trzech tzw. dublerów - PiS wybrał ich w listopadzie 2015 r. na miejsca prawomocnie już obsadzone przez poprzedni Sejm, prezydent zaprzysiągł, ale dotychczasowy prezes Andrzej Rzepliński nie dopuszczał do orzekania. To Mariusz Muszyński, Lech Morawski I Henryk Cioch. We wtorek sędzia Przyłębska natychmiast włączyła ich do orzekania.

„Starych” sędziów będzie ośmiu. Ale być może niedługo PiS obsadzi kolejne miejsce, bo gotowość złożenia urzędu i przejścia - a właściwie powrotu - do Sądu Najwyższego zgłosił sędzia Andrzej Wróbel. Jego wniosek jest już w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej