PISA to Międzynarodowa Ocena Umiejętności Uczniów, którą przeprowadza OECD, organizacja najbardziej rozwiniętych krajów świata. Sprawdza zdolności 15-latków do rozwiązywania problemów, argumentowania i interpretowania. Bada umiejętność myślenia i przygotowanie do dorosłego życia. To najważniejsze edukacyjne badanie na świecie i m.in. jego wyniki dowodzą, że od lat fińska szkoła jest wzorem dla innych krajów.

Polska wskoczyła do edukacyjnej elity w 2012 r. – staliśmy ramię w ramię z Finlandią, tuż za młodymi Azjatami. W każdej z badanych dziedzin znaleźliśmy się na podium Unii Europejskiej.

Teraz? – Spadliśmy, ale w doborowym towarzystwie – komentują specjaliści Instytutu Badań Edukacyjnych. – Nadal jesteśmy w czołówce, trendy są pozytywne.

Młodzi Polacy zajęli trzecie miejsce w UE w czytaniu i interpretacji, szóste w matematyce, 10. w naukach przyrodniczych. Choć spadli o kilka pozycji w stosunku do roku 2012 – w ogólnej klasyfikacji zajęli 22. miejsce spośród 72 badanych krajów i regionów – osiągnęli wyniki plasujące ich powyżej średniej OECD.

Pozostało 80% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej