Statuetkę w kategorii DetonaTOR zdobyli dziennikarze „Gazety Wyborczej” Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski za materiał „Zatoka świn”. - Za szczegółowy i wstrząsający opis jednego z największych w ostatnich latach seksskandalu w Polsce - wykorzystywania kilkudziesięciu nieletnich dziewczyn przez jednego mężczyznę. Za dotarcie do nowych faktów w sprawie i pokazanie, że za aferą stoją powiązane ze sobą wpływowe osoby z różnych branż. Za dziennikarskie dążenie do prawdy oraz wytrwałość w prowadzeniu wielomiesięcznego śledztwa, a także wykazanie się odwagą i determinacją - czytamy w uzasadnieniu.

Laureatką w kategorii ReformaTOR została Justyna Kopińska za materiał w "Dużym Formacie "Bo to tylko kobiety były", którym zwróciła uwagę na problem gwałtów, aktów molestowania i mobbingu wobec kobiet w polskiej armii.

W kategorii TORpeda zwyciężył Roman Osica z Radia ZET. - Za wzorowe dziennikarstwo radiowe. Za ekspresowe informowanie o najgłośniejszych aferach ostatniego roku. Za śledzenie sprawy podsłuchiwania dziennikarzy i prawników. Za odkrycie audytu będącego dowodem w sprawie oraz ujawnienie próby zatajenia jego wyników, a także za śledzenie zamieszania wokół reprywatyzacji działki Chmielna 70 - czytamy w uzasadnieniu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej