Narodową pielgrzymka zaczęła się dzisiaj, organizatorem jest Episkopat. Czterodniowe święto w Watykanie ma być dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a także za 1050-lecie chrztu Polski.

Na wyjazd zapisało się kilkudziesięciu biskupów i kilkuset księży, w Rzymie organizatorzy spodziewają się także 7 tys. pielgrzymów z Polski. Wielu z nich jest już na miejscu. Dziś modlili się razem z biskupami przy grobie Jana Pawła II. W kolejnych dniach będą modlić się w czterech bazylikach głównych. Msze odprawią najważniejsi polscy hierarchowie: prymas Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski z prezydium Episkopatu, a także pracujący w Watykanie kard. Zenon Grocholewski.

Kluczowym dniem będzie sobota. W planach jest specjalna audiencja u Franciszka, a także msza w Bazylice św. Pawła za Murami odprawiana przez abp. Gądeckiego. W tych uroczystościach ma uczestniczyć premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu. Do Watykanu wybiera się też minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który spotka się z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej