PiS będzie weryfikować reprywatyzację w Warszawie. Powstanie speckomisja weryfikacyjna o uprawnieniach komisji śledczej, która zbada wszystkie decyzje miasta o zwrocie nieruchomości lub odszkodowaniach za nacjonalizację i będzie wydawać decyzje o cofnięciu zwrotu nieruchomości albo o nałożeniu kary na tych, którzy wzbogacili się na niesłusznej reprywatyzacji. Jej decyzje opiniować będzie rada społeczna złożona z organizacji obrony lokatorów. Od decyzji będzie się można odwołać do sądu administracyjnego.

Ewa Siedlecka: Jak się to pani podoba? Przypomina trochę niesławną kościelno-rządową Komisję Majątkową, która decydowała o zwrocie Kościołowi skonfiskowanego mienia.

Prof. Ewa Łętowska, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich: Sprawdzanie (także w trybie ekstraordynaryjnym) mi się podoba, ale rozmaite czerezwyczajki proceduralno-decyzyjne - już nie. Za mojego dzieciństwa działała np. komisja specjalna zajmująca się domiarami w handlu. I soliła te domiary po uważaniu. Ja wolę, żeby wszystko odbywało się za pomocą już istniejących instytucji i instrumentów prawnych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej