„Duże sprawy w małych głowach” to książka o niepełnosprawności dla dzieci. Autorką jest Agnieszka Kossowska, wykładowczyni Studium Języków Obcych Politechniki Opolskiej, a także mama 7-letniego Franka, wcześniaka, walczącego z licznymi problemami zdrowotnymi. To dzięki niemu wpadła na pomysł napisania książki, której bardzo w Polsce brakuje. 

Bohaterami „Dużych spraw” są dzieci niepełnosprawne, które opowiadają o swoich przeżyciach, uczuciach i trudnościach w codziennym życiu. Na ponad 200 stronach autorka opisuje takie zagadnienia jak autyzm, niepełnosprawność ruchowa i intelektualna, niepełnosprawność sensoryczna (problemy ze wzrokiem lub słuchem), a także wcześniactwo i epilepsja.

Nauka tolerancji i obalanie mitów

- Chciałam opowiedzieć dzieciom, czym jest niepełnosprawność, pokazać, że to inne odczuwanie, a czasem także widzenie i rozumienie świata. Książka uczy też, jak odpowiadać dziecku na pytania, dlaczego jego kolega jest inny, uczy tolerancji i walczy z wieloma stereotypami – mówi Kossowska. Jak dodaje, książka jest skierowana nie tylko dla dzieci sprawnych, ale także dla tych z niepełnosprawnością, bo przecież dziecko poruszające się na wózku może nie mieć pojęcia, jak funkcjonuje dziecko niesłyszące.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej