AKTUALIZACJA: W niedzielę po południu prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu przez organizację Duma i Nowoczesność - podało Radio ZET. Wcześniej na Twitterze o sprawie pisali szef MSWiA Joachim Brudziński i premier Mateusz Morawiecki.

Reportaż zatytułowany "Polscy neonaziści" to efekt wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego reporterów "Superwizjera" TVN 24. Rok temu przeniknęli w szeregi prawicowych ekstremistów. Udało im się zdobyć ich zaufanie i zostali zaproszeni na spotkanie dla najbardziej wtajemniczonych członków grupy. Dzięki temu uczestniczyli w obchodach rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

Neonaziści, do których dotarli dziennikarze, zrzeszeni są w stowarzyszeniu Duma i Nowoczesność. Powstało ono w 2011 r. w Wodzisławiu Śląskim. Przewodniczącym zarządu głównego jest Mateusz S., pseudonim "Świtas", a jego zastępcą - Jacek Lanuszny - asystent posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego i szef śląskich struktur RN.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej