O zaprzyjaźnionych z PiS kancelariach prawnych w spółkach skarbu państwa napisał we wtorek Onet.pl, oceniając, że prawnicy z Pomorza „stworzyli sobie prawdziwe eldorado”.

Dziennikarze napisali o kancelarii radcowskiej Vindex z Tczewa, którą założył i prowadził przez wiele lat obecny wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński (PiS), poseł z Tczewa. Kancelarią kieruje obecnie Katarzyna Świerzko-Skoworotko, a jej mąż Paweł Skoworotko jest członkiem zarządu Poczty Polskiej SA, czyli bezpośrednim podwładnym wiceministra infrastruktury. Onet pytał resort infrastruktury, czy Vindex obsługuje spółki lub państwowe instytucje, ale jedynie otrzymał odpowiedź, że nie otrzymuje zleceń od Poczty Polskiej.

Stopa i Płażyński w spółkach skarbu państwa

Według portalu istnieją powiązania między wiceministrem Smolińskim a dwoma pomorskimi prawnikami: Ryszardem Stopą oraz Jakubem Płażyńskim. Powołując się na swoje źródła, Onet napisał, że dzięki znajomościom uzyskali oni posady w państwowych spółkach oraz intratne kontrakty dla swoich kancelarii. W 2016 r. Stopa i Płażyński zasiadali w radach nadzorczych pocztowych spółek. Jednocześnie ich kancelarie obsługiwały prawnie Pocztę Polską.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej