To największe do tej pory łowy na geny inteligencji. Badania objęły 60 tys. osób dorosłych i 20 tys. dzieci. Łupem padło 40 nowych genów. Razem znamy ich już zatem 52.

Gen mądrości?

Uczeni nie wiedzą, co poszczególne z nich dokładnie robią. Ogólnie mówią, że geny te biorą udział w budowie zdrowych neuronów, tworzeniu ścieżek neuronalnych, które przebiegają przez mózg, oraz w tworzeniu setek miliardów połączeń synaptycznych.

- Chcemy zrozumieć, jak działa mózg, i dowiedzieć się, jakie są biologiczne podstawy inteligencji - mówi w wywiadzie dla „Guardiana” prof. Danielle Posthuma, genetyk z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie, która prowadziła badania opublikowane w piśmie „Nature Genetics”.

Poprzednie prace z udziałem bliźniąt wykazały, że geny odpowiadają za blisko połowę różnicy, którą obserwuje się w poziomie IQ w całej ludzkiej populacji

Resztę naszego intelektu kształtują inne czynniki - takie jak warunki w łonie matki, odżywianie, zanieczyszczenie środowiska, warunki społeczne i socjoekonomiczne rodziny, w jakich rośnie dziecko.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej