„Wikipedia made in China” będzie gotowa w 2018 r., składać się będzie z 300 tys. haseł opracowanych przez przedstawicieli ponad stu dyscyplin naukowych, którzy mają być rekrutowani na krajowych uczelniach i w akademiach nauk. Jej podstawą jest Chińska Encyklopedia, która od 2011 r. czeka na wciąż odwlekającą się wersję cyfrową. Zajmie się nią armia 20 tys. naukowców rekrutowanych pod nadzorem chińskiego rządu.

Alternatywny chiński internet

W odróżnieniu od zachodniej Wikipedii, w której autorami haseł są sami internauci, a cała społeczność internetowa czuwa nad redakcją i w razie potrzeby koryguje ich zawartość, chińska wersja nie przewiduje udziału użytkowników. Chińska „wikipedia” będzie w pełni kontrolowana przez władzę.

Pod hasłem jej stworzenia kryje się ledwo zawoalowany plan, by odciągnąć 720 mln chińskich internautów od Wikipedii. Ta ostatnia weszła do Chin w 2001 r. Internauci cieszyli się nią bez ograniczeń przez trzy lata, po czym zaczęła być cenzurowana. Od tej pory trwa w niej wojna kota cenzora z myszami użytkownikami, którzy uzbrojeni w VPN-y (wirtualne sieci prywatne) próbują dotrzeć do zablokowanych stron. Są ich tysiące, dotyczą m.in. masakry na placu Tiananmen w 1989 r., Tybetu i Tajwanu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej