Kobieta poprosiła lekarza z jednej z warszawskich przychodni centrum medycznego Enel-Med o receptę na krążek antykoncepcyjny. Usłyszała jednak odmowę. Jak relacjonuje na Facebooku pacjentka, lekarz ocenił też bez przeprowadzenia wywiadu medycznego, że „antykoncepcja powoduje zgony, a on nie będzie przyczyniał się do jej śmierci”. Kobieta zażądała od centrum przeprosin i listy lekarzy w Enel-Medzie, którzy powołują się na klauzulę sumienia.

Taki wykaz opublikowała w lutym prywatna przychodnia ginekologiczno-położnicza Babka Medica. Na jej stronie internetowej w zakładce „Lekarze” można przeczytać, który z nich stosuje klauzulę sumienia. „Ma to ułatwić wybór odpowiedniego specjalisty” – argumentuje przychodnia.

Klauzula sumienia nie dotyczy recept

– Problem w tym, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku wypisywania recept. Jednoznacznie wypowiedział się na ten temat Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku. Podkreślił wtedy, że klauzula sumienia nie może zwalniać lekarza z obowiązku wypisania recepty na środek antykoncepcyjny, również ten przyjmowany po stosunku – podkreśla Kamila Ferenc, prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej