Pierwsza w zasadzie też, bo jasnoocy ludzie zajmujący się łowiectwem i zbieractwem, którzy przybyli na nasz dziś kontynent ok. 45 tys. lat temu, natknęli się tu na ludzi z gatunku Homo neanderthalensis. Neandertalczycy żyli w Europie od setek tysięcy lat - to oni prawdopodobnie nauczyli pierwszych europejskich imigrantów z gatunku Homo sapiens, jak rozpalać ogień. Ok. 30 tys. lat temu neandertalczycy w tajemniczy sposób zniknęli.

Wszyscy jesteśmy uchodźcami

Naukowcy ciągle próbują dowiedzieć się, co się stało. Według jednej z hipotez jasnoocy łowcy - jedni z naszych bezpośrednich przodków - po prostu wybili swoich gospodarzy. Zachowali jednak domieszkę neandertalskiego DNA, bo nie mieli oporów przed uprawianiem seksu z Homo neanderthalensis. Stąd każdy nie-Afrykanin ma dziś średnio ok. 2 proc. DNA w spadku po neandertalskich przodkach.

Blisko 8-9 tys. lat temu z Bliskiego Wschodu i Anatolii nadciągnęła kolejna fala imigracji Homo sapiens. Jasnoskórzy, ciemnoocy i ciemnowłosi ludzie przynieśli do Europy cywilizację - rolnictwo. Uprawiali ziemię, hodowali zwierzęta i jedli nabiał.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej