Bartosz T. Wieliński: Europa dała sobie z Polską spokój? Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans rytualnie podnosi temat łamania u nas praworządności, ale poza tym nic się nie dzieje.
Michael O’Flaherty, irlandzki obrońca praw człowieka*: Tak nie jest. Mogę mówić tylko za swoją agencję, ale nieustannie zbieramy dane, jak przestrzegane są w Polsce prawa człowieka. W styczniu po raz pierwszy opublikowaliśmy raport o sytuacji imigrantów w waszym kraju. Obserwujemy też, jak traktuje się Romów. Sprawdzamy, jak w porównaniu z innymi krajami UE policja i służby specjalne inwigilują obywateli.

Niedawno na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadałem o przestrzeganiu u was praw człowieka. Nie można więc mówić, że sobie Polskę odpuściliśmy.
To jak Polska przestrzega praw człowieka?
– Komisja Wenecka, Komitet Praw Człowieka ONZ i inne instytucje zwracają uwagę na problemy. To spór o niezależność Trybunału Konstytucyjnego, o rolę rzecznika praw obywatelskich i otwartego społeczeństwa. Kolejna problematyczna kwestia to walka z mową nienawiści. Agencja, którą kieruje, chce współpracować z polskimi władzami i pomóc im rozwiązać te problemy.
Komisja Europejska też chciała współpracować z obecnym polskim rządem. Została zlekceważona, delikatnie mówiąc.
– Ale procedura Komisji Europejskiej w sprawie praworządności jeszcze się nie zakończyła. A ja jestem tak samo zaniepokojony jak eksperci Komisji Weneckiej czy ONZ. Wysyłam do Warszawy podobny sygnał: Polska ma problemy, które trzeba rozwiązać. I musimy o tym rozmawiać.
Nie jest tak, że Polska jest jedynym krajem Unii, w którym widzimy problemy, ale wasz kraj zawsze był wzorem transformacji i budowy demokracji. Instytucja polskiego rzecznika praw obywatelskich cieszyła się wielkim uznaniem za granicą – za niezależność, uczciwość i odwagę. Wiele krajów nie ma równie mocno umocowanego odpowiednika.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej