Bezpłatna aplikacja Second Canvas Ekain, udostępniona niedawno przez rząd baskijski i Uniwersytet Kraju Basków w San Sebastián, to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki naskalnej. To także jedyna taka "jaskiniowa" aplikacja w Hiszpanii i jedna z niewielu na świecie. Podobną nie dysponuje nawet słynna Altamira.

Zamknięta dla świata

Jaskinia Ekain znajduje się w Kraju Basków, na północnym zachodzie Hiszpanii. Od najbliższego miasteczka - Cestona - dzieli ją ok. 1,5 km i niewiele ponad 30 km od San Sebastián, stolicy baskijskiej prowincji Guipúzcoa.

Naukowcy odkryli ją w 1969 r. Wcześniej nie wiedział o niej nikt poza pasterzami i ich owcami, którym służyła jako schronienie podczas burz. Korzystali tylko z bliskiej wejścia części, tak jak jej pierwsi mieszkańcy około 15 tys. lat temu, tej, gdzie docierało światło. Głębiej trudno poruszać się po podłożu najeżonym niewysokimi stalagmitami. A to właśnie tam, w kompletnych ciemnościach, kryją się wymalowane na wapiennych ścianach konie, sarny, jelenie, bizony, niedźwiedzie i ryby.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej