Przenośne laboratorium, interaktywne lustro, aplikacja do rozpoznawania sklepowych półek, laserowy monitoring konstrukcji dachów, przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych na rafinowany olej napędowy. nowe zastosowanie nanotechnologii w powłokach malarskich, - oto sześć najbardziej innowacyjnych pomysłów na biznes wyłonionych w konkursie Start-up Challenge.

Start-Up Challenge, który towarzyszy European Start-Up Days, dedykowany jest młodym przedsiębiorcom z innowacyjnymi pomysłami na biznes. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 200 firm. 100 z nich zaprezentowało się podczas European Start-Up Days. Autorzy 18 finalistów wystąpili zaś nie tylko na scenach prezentacyjnych ESD, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wręczenie nagród European Start-up Days 2018
Wręczenie nagród European Start-up Days 2018  Piotr Waniorek

O zwycięstwo w konkursie start-upy walczyły w sześciu kategoriach tematycznych: New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), Environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR) oraz Client & Lifestyle (handel, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).

– European Start-up Days zorganizowaliśmy po to, by łączyć duży, potrzebujący powiewu świeżości, biznes korporacyjny ze start-upami. Mam nadzieję, że to się realnie dzieje, a porozumień, które zaowocują realnymi projektami, będzie dużo. Jestem przekonany, że to wydarzenie i ten konkurs pomogą wam rozwijać wasze biznesy – powiedział podczas finałowej gali Start-up Challenge Wojciech Kuśpik, prezes PTWP. 

W kategorii New Industry 4.0 zwyciężyło Nanopure Technologies. Start-up opracował i opatentował technologię syntezy polimerów przewodzących. To rozwiązane dedykowane przede wszystkim firmom zajmującym się produkcją lub dystrybucją farb i lakierów antykorozyjnych.

Olej z odpadów

W kategorii New Industry najlepsze okazało się Handerek Technologies specjalizujące się w technologii plastikowej, która umożliwia komercyjne przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych na całkowicie rafinowany olej napędowy.

Wśród start-upów walczących o zwycięstwo w kategorii Tradition & Modernity triumfowało Sense Monitoring. Firma opracowała laserowy monitoring konstrukcji dachu, który umożliwia całodobową kontrolę drożności wpustów, warstw izolacji, a przede wszystkim ciężaru zalegającego śniegu.

– Nasze sensory mogą uchronić przed takimi katastrofami, do jakiej doszło w Katowicach w 2006 roku. Niepokojące sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć już nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wtedy możemy szybko zareagować, ściągając do odśnieżenia dachu nawet kilkanaście osób. Nasz system sprawdza się w każdej porze roku – powiedział Przemysław Gałązka z Sense Monitoring.

Przenośne laboratorium

Najlepszym start-upem w kategorii Health & Biotechnology okazał się Genomtec. Start-up chce podbić rynek medyczny za sprawą przenośnego laboratorium, które mieści się w kieszeni. Analizator laboratoryjny znajdujący się w niewielkim chipie w ciągu zaledwie 20 minut jest w stanie wykryć obecność DNA lub RNA w dowolnym materiale genetycznym. Identyfikuje wirusy, bakterie, mutacje genetyczne i grzyby.

W kategorii Business Processes wygrał ShelfWise. Firma stworzyła oprogramowanie do natychmiastowego rozpoznawania półek sklepowych w czasie rzeczywistym. Umożliwia weryfikację i ocenę sposobu prezentacji produktów w sklepie.

Wręczenie nagród European Start-up Days 2018
Wręczenie nagród European Start-up Days 2018  Piotr Waniorek

W kategorii Client & Lifestyle triumfowało Abbys Glass, które zajmuje się produkcją i dystrybucją interaktywnych luster. Start-up stworzył też wirtualną przymierzalnię z czytnikiem tagów. Dzięki temu lustro wie, jakie ubrania klient wziął ze sobą do przymierzalni i na tej podstawie może wyświetlić informacje o produktach, które mogłyby uzupełnić stylizację.

We wtorek i środę w katowickim Spodku można było ponadto porozmawiać z twórcami: robota przemysłowego, drona do transportu krwi, ławki solarnej, drukarki 3D, prototypu aparatu fotograficznego dla osób niewidomych czy opaski telemedycznej

Celem European Start-Up Days jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Więcej
    Komentarze