– Gracie czasami w gry? Tak? A więc wiecie, że najpierw trzeba przeczytać instrukcję. Inaczej nie wiemy, jak grać – zaczyna swoją lekcję obywatelską adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram. Rzecz dzieje się w jednej z warszawskich społecznych szkół podstawowych. Gregorczyk-Abram przykuwa uwagę 11-latków, by płynnie przejść do konstytucji. To m.in. o niej przyszła tu mówić. – Jest taką instrukcją gry, tyle że dla całego państwa.

– To bardzo ważny dokument – zgłasza się 11-letni chłopiec. – Są w nim spisane wszystkie prawa. Można na ich podstawie kogoś obronić bądź osądzić.

Jego koleżanka z klasy wtrąca: – Konstytucja gwarantuje prawo do wolności słowa.

Lekcja WOS-u z adwokatem

– Dzieci lubią te lekcje, bardzo na nie czekają – tłumaczy Sylwia Gregorczyk-Abram ze Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, które wymyśliło program „Tydzień konstytucyjny”. – Działa od czerwca 2016 r. Powstał, gdy słowo „konstytucja” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Chcieliśmy być na bieżąco i tłumaczyć dzieciom w szkołach, dlaczego jest istotna. I czym właściwie jest ten dokument, o którym mowa wszędzie; w telewizji, prasie, radiu. To był idealny moment, by porozmawiać z młodzieżą – dodaje adwokatka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej