Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje od 2016 r. „Informację o sytuacji osób starszych”. Z najnowszego zestawienia wynika, że w końcu 2016 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,4 mln, z czego ponad 9 mln – prawie 24 proc. – stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej.

Wg prognoz w roku 2050 w wieku 60+ będzie ponad 40 proc. Polaków.

Dziś prawie 18 proc. w grupie seniorów to osoby mające 80 i więcej lat. Na 100 starszych panów przypada 114 starszych pań. Więcej seniorów, płci obojga, mieszka w miastach niż na wsiach.

Senior seniorowi nierówny

„Oczywiście wiele jest sporów na temat tego, jak definiować »seniora«. Przecież 61-letnia, aktywna zawodowo, społecznie i rodzinnie osoba nie ma wiele wspólnego z o trzydzieści lat starszym pensjonariuszem domu opieki wymagającym systematycznego wsparcia opiekunów... Wiele wskazuje jednak na to, że – zwłaszcza po zakończeniu aktywności zawodowej – nasze życie zmienia się w każdym niemal aspekcie” – piszą na swojej stronie internetowej członkowie fundacji Zaczyn, która realizuje ogólnopolskie i lokalne projekty dla ludzi, którzy osiągnęli „trzeci wiek”.

Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej