Reportaż był opublikowany w "Gazecie Wyborczej" 18 maja 2011 r.

Z Indii wyrusza 27 maja 2004 r. po ukończeniu zoologii na uniwersytecie w Kalkucie. Po drodze nocuje u osób poznanych na stronie CouchSurfing.org, na której internauci wymieniają się darmowymi noclegami. Czasem ludzie przekazują mu wisiorki i bransolety, żeby podróżowały przez świat razem z nim. Oplatają one całe przedramiona Somena.

W ciągu siedmiu lat indyjski cyklista odwiedził m.in. Turcję, Gruzję, Macedonię, Włochy. Do 2020 r. chce odwiedzić 191 krajów i przejechać 200 tys. km. Ma też misję: w każdym kraju opowiada o zagrożeniach związanych z HIV i AIDS, promuje kulturę rodzinnego Bengalu Zachodniego.

14 maja. Somen przyjeżdża do Warszawy. Zatrzymuje się u Tymona Radwańskiego, studenta dziennikarstwa, podróżnika, couchsurfera. Rower Somena z flagą Indii przypinają łańcuchem w korytarzu. Idą na warszawską Noc Muzeów, podróżnik chce poznać polską kulturę. Chociaż budynek ma domofon, a na zewnątrz jest budka ochrony, rano roweru już nie ma. Polsko-indyjska międzykulturowa wymiana doświadczeń ma zaskakujący zwrot.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej