Reportaż był opublikowany w "Dużym Formacie" 10 kwietnia 2014 r.

Burmistrzowi miasta Olot na północy Katalonii i powiedział: "Jestem Krzysztof Kolumb, przybyłem z wariatkowa i chciałbym prosić o pożyczkę na rozkręcenie interesu".

"Ten obok to pewnie Napoleon Bonaparte?" - pomyślał pewnie burmistrz. Był to jednak Josep Torell, znany psychiatra. Nim burmistrz zdążył wezwać ochronę, przekonali go, by potraktował ich serio.

Tak powstała "spółdzielnia wariatów", która rzuciła wyzwanie Danone’owi i Nestlé.

CZYTAJ TAKŻE: Chorzy na niepohamowany głód. Nauczyciele wiedzą, że mają jej pilnować, ale czasem uda jej się ukraść komuś kanapkę lub ciastko

Misja pod wulkanem

Spółdzielnia nazywa się Fageda, czyli Bukowy Las. Najbliższe miasteczko - Santa Pau, czyli Święty Spokój lub Pokój. Jednego i drugiego tu nie brak. Jesteśmy w środku parku krajobrazowego słynącego z pięknych buczyn i wygasłych wulkanów, kilkanaście kilometrów od Olotu.

0 9 rano cisza na dziedzińcu spółdzielni jest całkowita. Pod wulkanem wszystko ma inne proporcje. Mały jest autokar, małe figurki, które z niego wysiadły i zniknęły w budynku. Mała jest postać w szarej kurtce, która została z tyłu i z wzniesionymi ku słońcu ramionami, krzyczy: "I panu też, i panu też, i panu też!". Z bliska widać, że to kobieta w średnim wieku z zespołem Downa. Gdzieś z zagrody krów dobiega Vivaldi. "Gloria in excelsis muuu!" - niesie się po okolicy.

La Fageda - miejsce, gdzie co roku produkuje się 45 milionów jogurtów. Firma, która na katalońskim rynku depcze po piętach Danone’a i Nestlé. Spółdzielnia zatrudniająca 289 osób, z czego 167 to ludzie z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniami umysłowymi. Ich zyski rosną z roku na rok (w 2012 roku 12 milionów euro, o 5 procent więcej niż w 2011), mimo że ich jogurty są o kilkadziesiąt eurocentów droższe niż produkty konkurencji. Mimo kryzysu tworzą nowe miejsca pracy (w tym roku pięć). Dzięki nim zatrudnienie osób z upośledzeniami umysłowymi i zaburzeniami psychicznymi w powiecie Garrotxa wynosi sto procent. Łączą społeczną misję i ekonomiczny sukces, bez ściemy w jednym i drugim.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej