Jestem Polką, a mój mąż Anglikiem. Boimy się, że po brexicie on nie będzie mógł swobodnie jeździć po Europie. Czy mój mąż może starać się o polskie obywatelstwo?

Obcokrajowcy mogą starać się o obywatelstwo polskie albo poprzez akt nadania obywatelstwa przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej albo w drodze uznania za obywatela polskiego. Zasady, jak to zrobić, określa ustawa o obywatelstwie polskim.

Nie oznacza to jednak, że fakt zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem polskim automatycznie powoduje uzyskanie obywatelstwa RP. Według przepisów regulujących sposoby nabycia obywatelstwa polskiego w przypadku współmałżonków istnieją dwie opcje. Jest to albo nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP, który ma prawo nadać obywatelstwo każdemu, według uznania. Drugą opcją jest wystąpienie z wnioskiem o nadanie obywatelstwa. W przypadku starania się o obywatelstwo na podstawie związku małżeńskiego z obywatelem RP osoba występująca o obywatelstwo musi mieszkać na terenie Polski przez co najmniej dwa lata i być w związku małżeńskim z obywatelem Polski przez trzy lata.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej