Czechy dołączają do państw, które mocno ograniczają udział Huawei w swojej infrastrukturze. Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Japonia już wykluczyły chińskiego producenta z zamówień publicznych związanych z budową sieci 5G. Nasz południowy sąsiad jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na tak poważną decyzję w stosunku do kontrowersyjnej firmy.

Rezygnacja ze smartfonów Huawei nastąpiła dzień po złożeniu przez czeskie Krajowe Biuro Cybernetyki i Bezpieczeństwa Informacji oficjalnego wniosku o wykluczenie sprzętu tej firmy (oraz innego chińskiego producenta – ZTE) z krytycznych systemów państwowych w ciągu 10 lat.

– Głównym problemem jest prawne i polityczne środowisko w Chińskiej Republice Ludowej. Chińskie prawo wymaga od prywatnych firm m.in. współpracy w działalności wywiadowczej, dlatego dopuszczanie ich do systemów, które mogą być kluczowe dla funkcjonowania państwa, może oznaczać zagrożenie – mówił CTK Duszan Nawratil, szef Krajowego Biura Cybernetyki i Bezpieczeństwa Informacji. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej