W drugim kwartale tego roku dochody Gazpromu z eksportu gazu wyniosły 8,7 mld dol., czyli aż o 5,4 mld dol. (38 proc.) mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. W ujęciu rocznym dochody Gazpromu z eksportu gazu skurczyły się w drugim kwartale o jedną piątą.

Takie dane przedstawił Centralny Bank Rosji w sprawozdaniu o bilansie płatniczym Rosji. Pierwszy na tę zdumiewającą zapaść dochodów Gazpromu zwrócił uwagę rosyjski portal Otkrytyje Media.

Zaskakująca przecena

Gazprom nie opublikował jeszcze swojego sprawozdania za drugi kwartał i nie wiadomo, co spowodowało tak gwałtowny spadek dochodów z eksportu.

Nie potrafią tego wyjaśnić także analitycy. Dyrektor rosyjskiego oddziału agencji Fitch Ratings Dmitrij Marinczenko zwrócił uwagę, że w drugim kwartale tego roku Gazprom wysłał za granicę mniej więcej tyle samo gazu co przed rokiem. A według szacunków tego analityka ceny eksportowanego z Rosji gazu mogły się zmniejszyć najwyżej o 10 proc. w ujęciu rocznym. Czyli nie mogło to spowodować tak dużego spadku dochodów Gazpromu z eksportu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej