12,6 mld dol. wyniósł w 2018 roku zysk netto PepsiCo. W lutym spółka poinformowała, na co go spożytkuje: 2,5 mld dol. zostanie przeznaczone na automatyzację, z czego aż 70 proc., czyli 1,75 mld dol., na odprawy dla zwolnionych w wyniku automatyzacji procesów pracowników. Informacja obiegła świat wiralem. To dojmujący dowód na to, że automatyzacja już nie pełza. Ona pędzi.

Polska? Zgodnie z powszechnym przekonaniem jeszcze długo możemy spać spokojnie, bo koszty pracy są niskie, a pracodawcy nie palą się do automatyzacji. Według badania Manpower z kwietnia br. tylko 7 proc. z nich ma w planach redukcje związane z automatyzacją. To jednak ich decyzja w roku 2019 - a przesłanki do jej podjęcia mogą się zmienić lada chwila.

Medtronic rozważa zwolnienie 270 osób

Medtronic to amerykańska i największa na świecie firma dostarczająca sprzęt medyczny, m.in. pompy insulinowe. Działa w 150 krajach na świecie, zatrudnia 86 tys. osób. Na świecie zrobiło się o niej głośno, kiedy w 2015 roku ze względów podatkowych firma przeniosła główną siedzibę z Minneapolis do Irlandii.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej