W pierwszym kwartale tego roku oficjalne zużycie trzech głównych paliw silnikowych, czyli benzyny, oleju napędowego oraz płynnego gazu LPG, wyniosło 7,5 mln m sześc., czyli 4 proc. więcej niż przed rokiem - poinformowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Ten wzrost to efekt dobrego tempa rozwoju gospodarki, liczby aut poruszających się po naszych drogach, a także coraz większej zamożności Polaków - oceniła POPiHN. Rozwoju rynku paliwowego nie powstrzymały wyższe niż przed rokiem ceny oleju napędowego. A to główne paliwo w Polsce.

Paliwo gospodarki

Na olej napędowy przypada aż 60 proc. zużycia głównych paliw silnikowych w Polsce. I w pierwszym kwartale tego roku zużycie tego właśnie paliwa zwiększyło się o 5 proc. w ujęciu rocznym, wyprzedzając benzynę i gaz LPG.

Olej napędowy to główne paliwo transportu, przemysłu, budownictwa i rolnictwa. Znaczący wzrost zużycia oleju napędowego wskazuje, że to właśnie rozwój gospodarczy Polski był w pierwszych miesiącach tego roku głównym bodźcem do wzrostu na rynku paliw.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej