Kupujesz wodę w butelce? Przepłacasz jakieś 323 razy. Woda z kranu kosztuje około jednej trzeciej grosza za litr (średnia cena metra sześciennego zimnej wody w Polsce to 3,85 zł), czyli blisko 17 groszy na miesiąc, gdyby pić 1,5 litra wody dziennie. Taka ilość w butelce kosztuje blisko 55 zł miesięcznie.  

Mało? Pomyśl jeszcze o ilości produkowanego plastiku. I czy nie jest jednak absurdem, że dźwigamy do domów wodę, choć wystarczy odkręcić kran i napełnić szklankę?

Nasza woda na propsie 

Sanepid zapewnia, że jakość wody w kranie nie odbiega jakością od wody w butelce albo ją przewyższa. Oczywiście nie w każdym domu leci taka sama woda. Eksperci mówią, że w wielu miastach może się ona różnić jakościowo, np. pod względem poziomu mineralizacji. Wspólną cechą jest natomiast to, że jest bezpieczna do picia.

- Nie ma o czym dyskutować. Woda w kranie musi spełniać wymagania ministra zdrowia, czyli być zdatna do picia nawet bez przegotowania - mówi dr Małgorzata Perchuć z Politechniki Warszawskiej, ekspertka w zakresie technologii uzdatniania wody do spożycia.
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej