W Paryżu ruszył właśnie historyczny proces: dyrektor generalny Orange (France Telecom), jego zastępca i ośmiu innych menedżerów zostali oskarżeni o instytucjonalny mobbing, w wyniku którego w ciągu trzech lat samobójstwo miało popełnić 35 pracowników spółki.

Polska. 1 stycznia 2018 roku samobójstwo popełnia Ilona Pujanek, pracownica fabryki Amica we Wronkach. Pracownicy winą obarczają mobbing w firmie. Był zgłaszany, ale nikt nie podjął działań zaradczych.

Wrzesień 2018 r. Onet publikuje wstrząsający reportaż o mobbingu w stowarzyszeniu Wiosna księdza Stryczka. Październik. Za mobbing prawomocnie skazany zostaje wiceprezydent Legnicy. Listopad. Sąd zasądza 75 tys. odszkodowania na rzecz nękanego pracownika Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Luty 2019 r. Policji udaje się schwytać Marka W., milionera z wyrokami za mobbing. Na pracowników nakładał wysokie kary finansowe, np. za używanie długopisu niewłaściwego koloru. Kwiecień. Zarzucająca podwładnym m.in. złe prowadzenie się burmistrz Nowych Skalmierzyc zostaje skazana przez sąd. W mediach o mobbing oskarżony zostaje Andrzej Kowalski, prezes Sante. Maj. Działacz młodzieżówki partii Wiosna opisuje na Facebooku wulgarne wypowiedzi koordynatorki regionu. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej