Pogłoski o kupieniu Piotra i Pawła są nieco przesadzone. Na razie podpisano w tej sprawie list intencyjny. Innymi słowy - do ślubu jeszcze daleko, co najwyżej jest porozumienie co do zaręczyn.

Potencjalnym nabywcą supermarketów jest mocno egzotyczny Spar Group Ltd z RPA. Sprzedawcą: TFI Capital Partners, fundusz, który przejął Piotra i Pawła od założycieli, rodziny Wosiów, ponad rok temu.

Południowoafrykańczycy nie należą do gigantów światowego handlu, ale z całą pewnością są tu rozpoznawalni. Przychody firmy za 2017 r. to 7,25 mld dolarów, co daje jej miejsce 140. na liście Global Powers of Retailing Top 250, klasyfikującej największe sieci handlowe na świecie. Dla porównania - operujący w trzech krajach właściciel Biedronki, koncern Jeronimo Martins jest na tej liście na pozycji 55. (przychody 18,34 mld dolarów).

Spar Group Ltd ma w Afryce ponad 2 tys. sklepów, m.in. w Namibii, Botswanie, Mozambiku oraz Angoli. W Europie działa w Irlandii i Szwajcarii (np. w tej ostatniej zaopatruje 326 sklepów należących do firmy oraz niezależnych sklepikarzy). Specjalizuje się w prowadzeniu supermarketów, i to głównie franczyzowych, pod marką Spar.

Pozostało 83% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej