- Dekadę - tak brzmi odpowiedź wiceministra Artura Sobonia na pytanie: ile potrwa realizacja obietnicy premiera Mateusza Morawieckiego o 100 tys. mieszkań plus?

Z pierwszymi inwestycjami poszło gładko, bo były na tyle przygotowane, że od razu można było budować. Najemcy z Białej Podlaskiej, która wniosła do rządowego programu gotowe projekty, otrzymali już nawet pierwsze dopłaty do czynszów. Ich gmina podpisała bowiem wymaganą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Dopłaty w wysokości od 100 do 300 zł przyznano już pierwszym 69 lokatorom. Obowiązują one od 1 kwietnia i zostaną przekazane na ich konto najpóźniej do 13 kwietnia - zapewniała w piątek Ewa Syta, rzeczniczka PFR Nieruchomości budującego mieszkania plus.

Do ubiegłego poniedziałku do rozpatrzenia trafiło kolejnych 110 wniosków, ale cały czas napływają nowe. Szanse na dopłaty mają jeszcze lokatorzy mieszkań plus w Jarocinie i Kępnie, gdzie dotąd udało się oddać do użytku mieszkania w ramach rządowego programu. - Te gminy są w trakcie procedowania umów z BGK - słyszymy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej