W czwartek za nowelizacją dyrektywy gazowej zagłosowała zdecydowana większość posłów Parlamentu Europejskiego. Za przyjęciem nowych przepisów oddano 465 głosów, przeciw było 95 głosów.

Znowelizowana dyrektywa rozciąga unijne przepisy antymonopolowe w energetyce na gazociągi do importu gazu spoza UE, takie jak budowany przez Gazprom bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

Dyrektywę muszą jeszcze zatwierdzić rządy państw UE. Jeśli tak się stanie, to wejdzie w życie 20 dni po ogłoszeniu, a od tego dnia państwa UE będą miały 9 miesięcy na jej wdrożenie.

Energetyczne ubezpieczenie

– Od dziś wszystkie gazociągi spoza UE, w tym Nord Stream 2, zostaną podporządkowane regułom UE dotyczącym dostępu stron trzecich, rozdziału właścicielskiego oraz stosowania przejrzystych i niedyskryminujących taryf. To przekłada się na umocnienie bezpieczeństwa energetycznego na naszym kontynencie. To zawsze było głównym celem Parlamentu Europejskiego i cieszę się, że to uzyskaliśmy – powiedział po głosowaniu prof. Jerzy Buzek (PO), który w Parlamencie Europejskim nadzorował prace nad zmianą przepisów.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej