W poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że chce „zrobić wszystko”, aby deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył progu 3 proc. PKB obowiązującego państwa UE. Zwiększenie deficytu do 2 proc., a może nawet do granicznego poziomu 3 proc. PKB w sobotę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ten wzrost ma wynikać z nowych wydatków socjalnych „piątki Kaczyńskiego”, które zapowiedział PiS przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i Sejmu.

„Szukamy możliwości sfinansowania i polega to na tym, że przeglądamy stronę wydatkową i dochodową” – zapowiedziała w poniedziałek minister Teresa Czerwińska. I już tego samego dnia resort finansów ogłosił projekt trzech rozporządzeń, które mają uszczelnić handel autogazem.

Koniec z tankowaniem na lewo

Ministerstwo Finansów proponuje, aby systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów objąć płynny gaz LPG (propan-butan) bez względu na przewożoną ilość. Z monitorowania wyłączone zostaną przewozy tranzytowe oraz w pojemnikach o pojemności poniżej 23 litrów.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej