Zgodnie z polskimi przepisami 15 marca zakończył się sezon zimowy dla wykonawców inwestycji drogowych i teraz powinni oni mocno zakasać rękawy.

Nadchodzi wyjątkowy rok na placach budowy dróg. To przede wszystkim rok wyborczy i rządzący będą chcieli zyskać dodatkowe głosy, przecinając wstęgi na nowych drogach. A okazji nie powinno zabraknąć.

Rekordowy wysyp dróg

Już w styczniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziała na ten rok rekordowy wysyp nowych tras dla kierowców. Mają dostać około 490 km nowych dróg, w tym ponad 37 km autostrady A1 oraz około 420 km nowych dróg ekspresowych.

Już w zeszłym roku GDDKiA przekazała kierowcom ponad 300 km nowych dróg ekspresowych, których budowę zatwierdzono i rozpoczęto jeszcze za poprzedniego rządu.

Wakacyjne skróty

Być może już na majówkę kierowcy pojadą obwodnicą Suwałk na trasie drogi ekspresowej S61, stanowiącej część szlaku transportowego Via Baltica. Na początku przyszłej dekady Via Baltica zintegruje państwa bałtyckie za pośrednictwem Polski z siecią dróg szybkiego ruchu w całej Unii Europejskiej. A kierowcom z centrum Polski ułatwi to wakacyjne wyjazdy na Mazury.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej