W środę na wspólnej konferencji prasowej w Płońsku premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk opowiadali o planie przywracania lokalnych połączeń autobusowych, który należy do ogłoszonego przed wyborami programu „piątka PiS”.

„Nie możemy sobie pozwolić, aby osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci mogły korzystać tylko z połączeń samochodowych, bo nie każdy ma samochód, albo starać się zdążyć na bus, dowożący dzieci do szkół” – powiedział premier Morawiecki, cytowany przez PAP. Szef rządu nie wyjaśnił przy tym, czy na odtwarzanych połączeniach będą eksploatowane autobusy niskopodłogowe z myślą o tych starszych i niepełnosprawnych osobach.

Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział, że najdalej w drugiej połowie maja wejdzie w życie ustawa o funduszu rozwoju połączeń autobusowych.

„Przeznaczymy kwotę 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych, a do każdego wozokilometra dopłacimy do 1 złotego” – stwierdził minister infrastruktury według relacji PAP. Adamczyk dodał: "Liczymy na to, że samorządy sfinansują do 30 proc. tego deficytu”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej