Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energii (FERC) w piątek nocą polskiego czasu ogłosiła, że wydała spółce Venture Global LNG zezwolenie na budowę w Luizjanie terminalu Calcasieu Pass do eksportu skroplonego gazu LNG. Terminal będzie mógł eksportować do 12 mln ton LNG rocznie, a jego koszty budowy są szacowane na 5 mld dol.

Z tego właśnie terminalu od 2022 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma kupować 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat, jak przewiduje kontrakt zawarty w październiku zeszłego roku przez polską firmę ze spółką Venture Global LNG.

Czytaj też: Kosztowny pociąg do używanych gratów z Zachodu

Przełomowa decyzja

Zezwolenie na budowę terminalu Calcasieu Pass to pierwsza taka decyzja FERC od dwóch lat. Amerykański regulator podkreślił też, że ma ona przełomowy charakter. Bo przygotowując ją, FERC musiał wypracować nowe zasady stosowania przepisów o redukcji emisji dwutlenku węgla z terminali do eksportu LNG. Przepisy te wprowadził na koniec kadencji były prezydent USA Barack Obama, blokując wydawanie nowych zezwoleń na budowę terminali do eksportu LNG.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej