Adam P. zarządzał PKP Cargo od listopada 2013 r. do grudnia 2015 r. Według IAR on, a także ówcześni członkowie zarządu firmy zostali zatrzymani na wniosek prokuratury w Lublinie. 

Ma zostać przedstawiony im zarzut niegospodarności, wskutek której spółka poniosła straty sięgające ćwierci miliarda złotych. Chodzi o zakup przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w czeskiej spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości przewoźniku towarowym w Czechach, w maju 2015 r.

Z ustaleń śledztwa ma wynikać, że kwota transakcji, wynosząca przeszło 103 mln euro, została zawyżona o ponad połowę.

PKP Cargo już wcześniej zarzucano, że transakcja zaszkodziła spółce. W lipcu 2016 r., czyli już po zmianie zarządu, firma poinformowała w giełdowym komunikacie, że cena AWT mogła być zawyżona o połowę. 

Za wysoka cena 

"Ekspertyza wykazała odstępstwa od metodyki szacowania wartości przedsiębiorstwa oraz błędy w założeniach do wyceny i w jej technice, które mogły wpłynąć na zawyżenie rekomendowanej wartości tego przedsiębiorstwa, co mogło spowodować, że wartość transakcji wykraczała poza poziom akceptowalny dla typowego, racjonalnie działającego inwestora" - głosił wtedy komunikat.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej