W zeszłym roku firmy raportujące swoje dane Związkowi Polskiego Leasingu (ZPL) sfinansowały nowe transakcje o wartości 82,6 mld zł, aż 21,8 proc. większe niż w 2017 r.

– To był absolutnie rekordowy rok – powiedział na konferencji prasowej Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.

Przyczyniła się do tego głównie branża motoryzacyjna. W zeszłym roku firmy raportujące do ZPL sfinansowały leasing samochodów osobowych i lekkich dostawczych za 39,9 mld zł, kwotę o 31 proc. wyższą niż rok wcześniej. A umowy na leasing tzw. transportu ciężkiego (głównie ciężarówek) miały wartość 19,5 mld zł, o ponad 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Umowy na leasing samochodów osobowych i lekkich dostawczych stanowiły 48,4 proc. zeszłorocznego portfela umów zawartych przez firmy raportujące do ZPL, a na ciężki transport – 23,7 proc.

Dynamicznie rozwija się też leasing maszyn i urządzeń. W tym dziale zeszłoroczne umowy firmy raportujących do ZPL miały wartość 21,7 mld zł, prawie 18 proc. większą niż w 2017 r.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej