- W naszym projekcie znajduje się zapis, że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządów oraz osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będzie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej obejmującej okres od 1995 r. - stwierdził obecny na tej konferencji poseł PiS Andrzej Szlachta, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. 

W BIP-ie, o ile ustawa wejdzie w życie, znajdziemy zatem wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządów i osób piastujących kierownicze stanowiska w NBP. 

Szlachta powoływał się także na obecną ustawę o NBP, a konkretnie na artykuł 66. Mówi on o tym, że wynagrodzenia prezesa banku centralnego i jego zastępców są ustalane na podstawie "ogólnych zasad kształtowania wynagrodzeń dla kierowniczych stanowisk w państwie".

- Wynagrodzenia pracowników NBP określa zarząd na podstawie przyjętego rozporządzenia. Nie mogą one przekroczyć 0,6-krotności pełnego wynagrodzenia prezesa NBP, a więc ustalamy ten górny pułap dla pracowników na kierowniczych stanowiskach - zaznaczył poseł
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej