Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2018 r. wyniosło dokładnie 5274,95 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że miesiąc do miesiąca średnia płaca w Polsce wzrosła o 6,2 proc., a rok do roku - 6,1 proc.

Na pierwszy rzut oka są to bardzo pozytywne dane, ale nie mówią całej prawdy. Mówimy bowiem o wynagrodzeniu brutto, bez potrącenia podatku i składek. Po ich odliczeniu okazuje się, że średnia płaca "na rękę" w Polsce to 3742 zł.

W dodatku dane te dotyczą sektora przedsiębiorstw, w którym zatrudnionych jest ponad 6 mln Polaków, wobec ok. 17 mln aktywnych zawodowo. Ponadto choć wyliczana średnia dotyczy przedsiębiorstw, to wyłączone z badania są małe firmy, a takich firm jest najwięcej. Urzędnicy biorą pod lupę jedynie te, które zatrudniają co najmniej dziewięć osób, w dodatku otrzymujących wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Nic dziwnego, że z badań samego GUS-u (najbardziej aktualne dane dotyczą końcówki 2016 r.) wynika, że ok. dwóch trzecich Polaków nie zarabia średniej krajowej. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej